Priložené cesto v úli
19 mar, 2023

Ako podnecovať, keď kočujete

ľuboš

Účelovo podnecovať včelstvá na jar podľa mňa nie je potrebné, ak ich na jeseň včelár zakŕmi dostatočne. Overené skúsenosti ukazujú, že na území severozápadného Slovenska to predstavuje ponechať na včelstvo 10 kg medu a dodať mu 16 kg cukru.

Podložka s melivom
19 mar, 2023

Monitorovať klieštika má naozaj zmysel

ľuboš

V decembri sú dni krátke a nízka vonkajšia teplota už včelám dovolí vyletieť iba výnimočne, aj to iba na krátky čas. Včelári, ktorí chcú mať všetko „na poriadku“ do konca kalendárneho roku, by v tomto období mali finišovať s vytápaním starých rámikov, dezinfekciou, ale aj liečením.

Dezinfekcia germicídnym svetlom
25 apr, 2022

Podceniť dezinfekciu počas roka sa nevypláca

ľuboš

Profilaktická, čiže preventívna dezinfekcia je významným faktorom kvalitného zdravia včelstiev. Aktuálnou pritom nie je len v období zimného pokoja, ale aj počas celého včelárskeho roku.

Pripravení pozrieť včely
17 okt, 2021

Prvé stretnutie malých včelárov pri včelách

ľuboš

Jesenné počasie si pre nás pripravilo slnečný a relatívne teplý deň. To nám umožnilo venovať sa teórii vonku a aj nazrieť do úľov so včelami. Pozreli sme včely vo formujúcom sa zimnom  chumáči  a aj to,ako vyzerajú  medné a cukrové zásoby  na zimu.

Príprava na sezónu
15 apr, 2021

Včelársky krúžok pre dospelých na rok 2021/2022

ľuboš

Vážení hobby včelárky a včelári.

Prichádzam k Vám s ponukou odbornej pomoci pre začínajúcich, ale aj mierne pokročilých včelárov. Povieme si niečo z teórie včelárenia a prakticky ukážeme, ako s včielkami pracovať. Všetko to budeme nazývať honosne " Včelársky krúžok". 

Ukončenie jarnej znášky
27 feb, 2021

Je naozaj nutné bojovať proti klieštikovi celý rok?

ľuboš

Presnú odpoveď platnú pre všetkých včelárov z rôznych lokalít Vám nedá nikto. Univerzálny návod jednoducho neexistuje a na túto otázku si musí odpovedať každý včelár sám. Na trhu je už veľké množstvo schválených liečebných prípravkov a postupov a je len na Vás, ktorý si vyberiete.